PO CO MODERNIZOWAĆ?

OPP wychwytują i odzyskują ~60% energii cieplnej opuszczającej wirnik, która w innym przypadku zostałaby zmarnowana. Dla średniej wielkości 500MW kotła przekłada się to na ograniczenie oszczędności paliwa rzędu 1500 ton/dobę, a koszty zastosowania podgrzewacza zwracają się po kilku miesiącach. OPP stanowią ponad 10% sprawności cieplnej w całym procesie spalania. Tak znaczące liczby świadczą o tym, że na podgrzewaczach nie warto oszczędzać, po prostu to się nie opłaca.

Co można zrobić:

  • ograniczyć przecieki powietrza do spalin poprzez modernizację uszczelnień i modernizację systemów doszczelniania skrzydeł – główny cel modernizacji obrotowych podgrzewaczy. Doszczelnienie wirnika powoduje znaczne odciążenie wentylatorów spalin i podmuchu i w związku z tym mniejszy pobór mocy, podnosi skuteczność odpylania w elektrofiltrze w wyniku zmniejszenia zawartości tlenu w spalinach i spowolnienia ich przepływu, zmniejsza straty energii cieplnej, zmniejsza koszty corocznych remontów.
  • wymienić kosze grzewcze - zmiana wypełnienia koszy pozwala podnieść temperaturę gorącego powietrza przy jednoczesnym utrzymaniu lub niewielkim spadku temperatury spalin wylotowych, nowe wypełnienia są odporniejsze na zanieczyszczenia o większej pojemności cieplnej. Zastosowanie nowych koszy grzewczych zmniejsza straty energii cieplnej i zalety ich zastosowania są zbieżne z ograniczaniem przecieków.

Oprócz widocznych bezpośrednich skutków zastosowania nowych pakietów grzewczych i ograniczenia przecieków, są też efekty pośrednie nie zawsze w świadomości potencjalnego kontrahenta:
- spowolnienie degradacji urządzeń wychwytujących zanieczyszczenia powietrza za OPP(elektrofiltrów, stacji filtrów workowych) ze względu na zmniejszoną moc wentylatorów i zmniejszeniem natężenia przepływu gazu,
- zwiększenie temperatury powietrza pierwotnego i w konsekwencji zwiększenie zdolności przepustowej młyna węglowego,
- zmniejszona emisja tlenków NOx i zmniejszone straty zapłonu,
- większa stabilność płomienia przy mniejszym obciążeniu kotła,
- wyższa temperatura to zmniejszona korozja koszy ZK.

  • zapewnić bezawaryjną pracę – poprzez modernizację napędów, kontrolę łożysk wirnika.
  • zautomatyzować doszczelnienie wirnika – poprzez zastosowanie systemu nadążnego sterowania skrzydłami promieniowymi co pozwala na bezobsługową pracę i ograniczenie przecieków powietrza do spalin.
  • lepiej zapobiegać niż leczyć – w celu zapewnienia bezawaryjnej pracy, w okresie remontowym powinno przeprowadzać się coroczne remonty podgrzewaczy, sprawdzać systemy sterowania, stan uszczelnień, szczelności obudów i wirników, oceniać i eliminować powstałe problemy w zarodku.
projekt i realizacja: ibif.pl

Serwis korzysta z plików cookies w celu realizacji usług zgodnie z polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookies w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.