Łożyskowanie


Obrót wirnika w obrotowych podgrzewaczach zapewniają dwa łożyska: łożysko nośne i łożysko prowadzące. W pionowo zawieszonych wirnikach wał wirnika przenosi obciążenie na łożysko nośne, które jest zazwyczaj umieszczone na dole wirnika i spoczywa na konstrukcji nośnej. W tym przypadku na górze, na wale wirnika jest zamontowane łożysko prowadzące, którego zadaniem jest prowadzenie wirnika, utrzymywanie go w pozycji pionowej.

Jako łożysko nośne najczęściej stosuje się łożyska baryłkowe wzdłużne do przenoszenia znacznych obciążeń wzdłużnych, dość dużych obciążeń poprzecznych, mogące pracować przy błędach współosiowości wału do 2-3° i z łatwiejszym demontażem ze względu na rozłączny charakter tych łożysk. Jako łożysko prowadzące najczęściej stosuje się łożyska baryłkowe poprzeczne pozwalające na dużą wahliowość wału, przenoszenie dużych obciążeń poprzecznych i dość znacznych wzdłużnych powstających na wskutek wydłużania się wału pod wpływem wysokiej temperatury.

projekt i realizacja: ibif.pl

Serwis korzysta z plików cookies w celu realizacji usług zgodnie z polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookies w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.