Systemy sterowania skrzydłami promieniowymi

      Obracający się wirnik pod wpływem działania gorących spalin ulega dynamicznemu odkształceniu termicznemu. Żeby zminimalizować powstającą szczelinę stosuje się uszczelnione dookoła skrzydła promieniowe, które reagują na odkształcenie i podążają za wirnikiem utrzymując stałą szczelinę. W przypadku starych rozwiązań skrzydła doszczelniają wirnik w stanie gorącym a w stanie zimnym są odsunięte na bezpieczną odległość.

Sposoby systemów sterowania skrzydłami, które stosujemy:

  • dwustanowy stan regulacji – skrzydła znajdują się w stanie „zimnym” lub „gorącym”. Po osiągnięciu przez kocioł zadanych parametrów obciążenia i temperatury następuje przeregulowanie skrzydeł do stanu „gorącego”, w przypadku odstawiania kotła wraca się do stanu „zimnego”
  • z mechanicznym pomiarem odkształcenia – autorski, nadążny system sterowania skrzydłami. Na wirniku zamontowany jest tzw. popychacz, zmieniający położenie wraz z odkształcaniem się wirnika. W trakcie odkształcania się wirnika sygnał trafia do systemu sterowania poprzez dźwignię współpracującą z popychaczem i przekazywany jest do mechanizmów sterujących skrzydłami. Skrzydła zaczynają „nadążać” za wirnikiem utrzymując stałą szczelinę.
  • z zastosowaniem czujników zbliżeniowych – najnowszy autorski nadążny system sterowania skrzydłami. W tym przypadku ciągły pomiar odkształcenia wirnika dokonuje się za pomocą czujników zbliżeniowych zamontowanych na obudowie OPP.
projekt i realizacja: ibif.pl

Serwis korzysta z plików cookies w celu realizacji usług zgodnie z polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookies w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.